Home > Accomplishments > Student

Student


Student Accomplishments 2019

No. Name of CCA/ Department Name of Competition Type of Event Type of Achievement Name of Recipients Class
1 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Paris Lau 6CA
2 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Lau Mei Hui 6CT
3 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Muhammed Fariq Haqeel 6CT
4 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Lydia Tan Yi Xuan 6IT
5 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Natasha Bte Lukman 6IT
6 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Qistina Binte Khaharuddin 6IT
7 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Shakira Iliana Fullmer 6IT
8 Art Club SYF Art and Crafts Exhibition 2019 N.A. Certificate of Recognition Nursaranuha Binte Hanapi 6RT
9 Athletics 3rd Singapore Athletics Under 13 Track & Field Championships 2019 U13 - 600m 1st Place (Gold) Elijah Ethan David 6IT
10 Athletics 3rd Singapore Athletics Under 13 Track & Field Championships 2019 U13 - 100m 2nd place (Silver) Elijah Ethan David 6IT
11 Athletics National School Games Track & Field Championships 2019 A Div - 100m 1st Place (Gold) Elijah Ethan David 6IT
12 Athletics National School Games Track & Field Championships 2019 A Div - Long Jump 1st Place (Gold) Elijah Ethan David 6IT
13 Athletics National School Games Track & Field Championships 2019 A Div - 100m 4th Place (Bronze) Muhd Shah Iskandar 6HA
14 Athletics National School Games Track & Field Championships 2019 A Div - 200m 4th Place (Bronze) Muhd Shah Iskandar 6HA
15 Athletics National School Games Track & Field Championships 2019 C Div - 80m Hurdles 5th place (Bronze) Nisreen Binti Aziz 5KN
16 Chess 71st National Schools Individual Chess Championships 2019 U10 Girls (Zonal) 2nd place (Silver) Chia Choy Ann 4IT
17 Chess 71st National Schools Individual Chess Championships 2019 U10 Girls (National) Merit Award (Top 10) Chia Choy Ann 4IT
18 Chess South Zone Primary Schools International Chess Carnival 2019 U10 (Zonal) Distinction Award (Top 5) Chia Choy Ann 4IT
19 Swimming National School Games Swimming Championship 2019 D Div Boys - 100m (50m Backstroke/50m Breaststroke) 4th Place (Bronze) Teo Bo Xuan 4KN
20 Swimming National School Games Swimming Championship 2019 D Div Boys - 100m Backstroke 4th Place (Bronze) Teo Bo Xuan 4KN
21 Taekwondo Junior Taekwondo Championship Junior Girls - Individual Poomsae 1st Place (Gold) Yap Hshuen 3RS
22 Taekwondo Junior Taekwondo Championship Junior Girls - Creative Poomsae 1st Place (Gold) Yap Hshuen 3RS
23 Taekwondo National Poomsae Taekwondo Championship Junior Girls - Individual Category B 1st Place (Gold) Yap Hshuen 3RS
24 Taekwondo National Poomsae Taekwondo Championship Junior Girls - Mixed Team B 1st Place (Gold) Yap Hshuen 3RS
25 Adventure Club Shuqun Outdoor Education Carnival Pre Junior Category - Bouldering 3rd Place (Bronze) Victoria Lim Kai Rou 3IT
26 Adventure Club Shuqun Outdoor Education Carnival Pre Junior Category - Top Rope 1st Place (Gold) Jeow Jia Ying 2IT
27 Adventure Club Shuqun Outdoor Education Carnival Pre Junior Category - Team Climbing Overall Champion Pre Junior Team N.A.
28 Adventure Club Shuqun Outdoor Education Carnival Junior Category - Bouldering 3rd Place (Bronze) Miko 4KN
29 Adventure Club Shuqun Outdoor Education Carnival Junior Category - Top Rope 1st Place (Gold) Jeow Zhi Ning 5RS
30 Adventure Club National School Games Sports Climbing Championships 2019 Junior Girls Category - Speed Climbing 1st Place (Gold) Jeow Zhi Ning 5RS
31 Adventure Club National School Games Sports Climbing Championships 2019 Junior Girls Category - Top Rope 2nd place (Silver) Jeow Zhi Ning 5RS
32 Adventure Club National School Games Sports Climbing Championships 2019 Junior Girls Category - Bouldering 3rd Place (Bronze) Jeow Zhi Ning 5RS
33 Adventure Club GeCKo 2019 Girls Category - Individual 5th place (Bronze) Sy Bea Kathleen Lau 6RS
34 Adventure Club GeCKo 2019 Boys Category - Individual 4th Place (Bronze) Guillaume Pierre Attard 6RP
35 Tamil Department Thirukkural Message VIA Stories Competition N.A. Consolation Prize Mageswaran Nandhana 3IT
36 Tamil Department Tamil Language Singing Competition N.A. 2nd place (Silver) N Genela 1CA
37 Tamil Department Tamil Language Singing Competition N.A. 1st Place (Gold) N Remila 5IT
38 Tamil Department Tamil Language Singing Competition N.A. Consolation Prize Prathyaksha N 5RS
39 Tamil Department Tamil Language Singing Competition Vasantham Central 2nd place (Silver) Raghu Sriram 6RP
40 Tamil Department Tamil Language Oratorical Constests N.A. 1st Place (Gold) Fowzul Hinaya 5IT
41 Tamil Department Tamil Language Oratorical Constests N.A. Consolation Prize Fowzul Hinaya 5IT
42 Tamil Department Tamil Language Oratorical Constests N.A. Consolation Prize Monish Manikandan 6RP
43 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) MUHAMMAD RUDY ADRYAN 6HA
44 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) MUHAMMAD NOR ANIQ BIN MOHD NAZRI 6HA
45 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) MOHAMAD IZZ DANIAL BIN ABDULLAH 6HA
46 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) MUHAMMAD SHAH ISKANDAR 6HA
47 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) S C DENILSON 6CT
48 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) ERFAN JOHANNIS B MOHAMED EDERIS 6CT
49 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) INAJUDEEN THAJUDEEN 6KN
50 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) MOHAMMAD ASHQIL AKID B MD ASHRUL 6KN
51 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) TIAN LE, BINOD GURUNG 6RS
52 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) LEE WEI YI 6RP
53 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) MUHAMMAD SHAHRIL BIN IRMAN 6RT
54 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) PUTERA AR RA’UF B MOHAMED RUDIE 6RP
55 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) NG KIAT MEN BRAYDON 6RS
56 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys 2nd place (Silver) MUHAMAD ANAQI HAZIM BIN ZAILANI 6HA
57 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 MUHAMMAD RUDY ADRYAN 6HA
58 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 MUHAMMAD NOR ANIQ BIN MOHD NAZRI 6HA
59 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 MOHAMAD IZZ DANIAL BIN ABDULLAH 6HA
60 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 MUHAMMAD SHAH ISKANDAR 6HA
61 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 S C DENILSON 6CT
62 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 ERFAN JOHANNIS B MOHAMED EDERIS 6CT
63 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 INAJUDEEN THAJUDEEN 6KN
64 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 MOHAMMAD ASHQIL AKID B MD ASHRUL 6KN
65 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 TIAN LE, BINOD GURUNG 6RS
66 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 LEE WEI YI 6RP
67 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 MUHAMMAD SHAHRIL BIN IRMAN 6RT
68 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 PUTERA AR RA’UF B MOHAMED RUDIE 6RP
69 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 NG KIAT MEN BRAYDON 6RS
70 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Senior Boys National Top 8 MUHAMAD ANAQI HAZIM BIN ZAILANI 6HA
71 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys - Individual Award (Semi Finals) Man of the Match MUHAMMAD RUDY ADRYAN 6HA
72 Football National School Games Football Championship 2019 (Zonal) Senior Boys - Individual Award (Finals) Man of the Match S C DENILSON 6CT
73 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Mithrashini D/0 Raja 4CT
74 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Nur Ariana Binte Sheikh Mahdi 4KN
75 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Prisha Kaushal 5IT
76 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Nisreen Binti Aziz 5KN
77 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Naw Eh Gay Su Lwin 5KN
78 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Lim Ze-Ruey 5RS
79 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Sofea Chen Hui Ying 5RS
80 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Manda Lo Zhi Lin 5RP
81 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Mayvin Chan Wen Xin 5RP
82 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Nur Faatihah Binte Mohamad Azlan 5RP
83 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Farisha Syakira Bte Shahdaly 5RP
84 Football National School Games Football Championship 2019 (National) Junior Girls National Champions Siti Nur' Nasuha Nusrah Binte Jailani 5RP
85 Boys' Brigade Boys’ Brigade Competition N.A. Gold Award Aston Carrera The 6HA
86 Boys' Brigade Boys’ Brigade Competition N.A. Gold Award Loh Li Wei 6KN
87 Boys' Brigade Boys’ Brigade Competition N.A. Gold Award Ninam Nachhiring Rai 6RT
88 Boys' Brigade Boys’ Brigade Competition N.A. Gold Award Yang Yi 6IT
89 Boys' Brigade Boys’ Brigade Adventure Quest N.A. Bronze Honour Roll Aston Carrera The 6HA
90 Boys' Brigade Boys’ Brigade Adventure Quest N.A. Bronze Honour Roll Loh Li Wei 6KN
91 Boys' Brigade Boys’ Brigade Adventure Quest N.A. Bronze Honour Roll Ninam Nachhiring Rai 6RT
92 Boys' Brigade Boys’ Brigade Adventure Quest N.A. Bronze Honour Roll Yang Yi 6IT
93 Boys' Brigade Boys’ Brigade Adventure Quest N.A. Bronze Honour Roll Daniel Chong 6RT